Preskoči na glavni sadržaj
Platica

Radni dani 2026

Kalendar radnih dana za 2026. godinu u Republici Srbiji. Fond radnih dana i sati po mesecima, državni i verski praznici, razlika između fond i stvarnih radnih dana.

Radni dani 2026

261

Fond dani

2.088

Fond sati

9

Praznici na radne dane

252

Stvarni radni dani

MesecFond daniFond satiPrazniciStvarni daniStvarni sati
Januar22176319152
Februar20160218144
Mart22176022176
April22176220160
Maj21168120160
Jun22176022176
Jul23184023184
Avgust21168021168
Septembar22176022176
Oktobar22176022176
Novembar21168120160
Decembar23184023184
Ukupno2612.08892522.016

Državni i verski praznici 2026

  • 1-2. januar

    Nova godina

  • 7. januar

    Božić

  • 15-17. februar

    Dan državnosti

    15. je nedelja, pomeranje na ponedeljak i utorak

  • 10-13. april

    Uskrs

    petak-ponedeljak

  • 1-2. maj

    Praznik rada

  • 11. novembar

    Dan primirja

Objašnjenje

Fond vs. stvarni radni dani

Fond radnih dana obuhvata sve radne dane od ponedeljka do petka u datom mesecu, pomnožene sa 8 sati za fond sati. Fond je osnova za obračun zarada, minimalne zarade, prekovremenog rada i svih drugih elemenata koji zavise od broja radnih dana.

Stvarni radni dani su fond radni dani umanjeni za državne i verske praznike koji padaju na radne dane. To je broj dana koji zaposleni efektivno provode na radu.

Zaposleni primaju punu zaradu i za dane praznika — po Zakonu o radu (Član 114), zaposleni ima pravo na naknadu zarade u visini prosečne zarade za dane odsustva sa rada na dan praznika koji je neradni dan.

Vaskrs 2026

Uskrs 2026 — Pravoslavni Vaskrs

Pravoslavni Uskrs (Vaskrs) 2026. godine pada na nedelju, 12. april. Neradni dani su Veliki petak (10. april), Velika subota (11. april), prvi dan Uskrsa (12. april, nedelja) i drugi dan Uskrsa — Uskrsni ponedeljak (13. april).

Na radne dane padaju Veliki petak (10. april) i Uskrsni ponedeljak (13. april) — ukupno 2 praznika na radne dane u aprilu.